فلک با مردم ممتاز خـصمی بیشتر دارد . . . . . کمـان اول کند آواره تیـر روی ترکش را
 نکته ها و اخبار درباره سرطان
1 . هر شخص داراي سلول هاي سرطاني در بدن خود است .
اين سلول هاي سرطاني در آزمايشهاي استاندارد خود را نشان نمي دهند
تا آنکه به مقدار چند ميليارد سلول افزايش يابند.
زماني که پزشکان به اشخاص مبتلا به سرطان اعلام مي کنند که ديگر در بدن آنها سلول سرطاني وجود ندارد ، اين حالت فقط بدان معناست که آزمايشها ديگر قادر به رديابي و پيدا کردن سلولهاي سرطاني نيست زيرا آن سلول ها به مقدار قابل رد يابي شدن در بدن وجود ندارند.
2. سلولهاي سرطاني بين شش تا ده مرتبه در دوره زندگي يک انسان پيدا مي شوند.
3.زماني که شخص بيماري سرطان دارد نشانه آنست که وي داراي کاستيهاي تغذيه اي شده است . اين کاستي ممکن است منشاء ژنتيک ، محيطي ، غذا ها و عواملي درشيوه زندگي باشد.
4. شيمي درماني ضمن آنکه باعث مسموم کردن فوري سلول هاي سرطان است که سريع رشد مي کند ، سلول هاي سالم بدن درمغز استخوان و ديواره روده ها و غيره را که سريع رشد مي کند نيز از بين مي برد و همزمان مي تواند سبب ضايعه اعضای مختلف بدن مثل کبد ، کليه ها و قلب و ريه ها و غيره شود.پرتوگيري ضمن آنگه سلولهاي سرطاني را نابود مي کند سلولهاي سالم را نيز مي سوزاند، ضايع مي کند وباعث تخريب آنها مي شود.
5.قند تغذيه کننده سرطان است. با قطع مصرف قند يک عامل مهم تامين غذا براي سلولهاي سرطاني قطع مي شود . جانشين هاي قند نظير NutraSweet ، Equal ، Spoonful و غيره با Aspartame ساخته مي شود و زيان آوراست. يک جانشين طبيعي بهتر عسل مانوکا يا ملاس ناشي از قند سازي است ليکن مقدار مصرف آن بايد بسيار اندک باشد. نمک سفره داراي افزودني شيميايي است که رنگ آنرا سفيد کند. جانشين بهتر نمک سفره نمک حاصل از آب دريا و يا Brag's aminos است.
6.شير باعث مي شود که بدن بخصوص در سيستم گوارش (معده و روده ها ) مخاط درست کند. سرطان ا ز مخاط تغذيه مي کند . با قطع مصرف شير و جانشين کردن آن با شير سويا سلولهاي سرطاني در برابر بي تغذيگي قرار مي گيرند
7.سلولهاي سرطاني در محيط اسيدي مقاوم و پايدار مي شوند. رژيم مبتني بر گوشت قرمز اسيدي مي شود و بهترين آنست که ماهي خورده شود و بجاي مصرف گوشت گاو و خوک مقدارکمي گوشت جوجه مرجح است. گوشت قرمز همچنين محتوي آنتي بيوتيک هاي دامي ، هرمون هاي رشد و انگل است که تماما بخصوص براي اشخاص مبتلا به سرطان آسيب رسان است .
8.بعضي مکمل ها : IP6, Flor-ssence, Essiac, anti-oxidants, vitamins, minerals, EFAs etc.)) سيستم ايمني را بهبود مي بخشند تا سلولهاي مبارزه کننده و کشنده خود بدن را براي از بين بردن سلول سرطاني تقويت کنند. مکمل هاي ديگرنظير ويتامين اي (E) توان برنامه ريزي کشتن سلول يعني روش معمولي خلاصي يافتن از سلول هاي آسيب ديده ، غير ضروري و غير لازم بدن را دارند .
9.از خوردن قهوه ، چاي وشکلات که داراي کافئين زياد است پرهيز کنيد. چاي سبز جانشيني بهتر و داراي خواص ضد سرطان است. بهترين نوشيدني آب است. براي جلوگيري از ورود توکسين هاي معروف(مواد سمي ) و فلزات سنگين در آبهاي لوله کشي به بدن ، مصرف آب تصفيه شده يا فيلتر شده مناسب است . از خوردن آبهاي تقطير شده پرهيز کنيد.
10. رژيم با 80% سبزيجات تازه و آب ميوه و بنشن ، دانه هاي نباتي ، آجيل ها و مقداري ميوه بدن را در محيط قليايي قرار مي دهد. ازغذاهاي پخته شده شامل بنشن ،حدود 20% مي تواند به بدن برسد. آنزيم هاي زنده در آب سبزيجات تازه به آساني جذب مي شود و ظرف 15 دقيقه به سطوح سلولي مي رسد تا سلولهاي سالم را رشد کافي دهد و تقويت کند. براي بدست آوردن آنزيم هاي زنده بمنظور ساختن سلول هاي سالم کوشش کنيد آب سبزيجات تازه ( بسياري از سبزيجات از جمله جوانه لوبيا ) مصرف کنيد و دو تا سه مرتبه در روز مقداري سبزيجات خام بخوريد. آنزيم ها در حرارت 104 درجه فارنهايت (يا 40 درجه سانتيگراد) ازبين مي روند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

 
دانشمندان هشدار می‌دهند که گاهی اوقات بوییدن غذاهای خوشمزه می‌تواند سبب ایجاد سرطان‌های خطرناک در افراد شود.
 پژوهشگران در نتایجی تکان‌دهنده دریافته‌اند که بوی گوشت کبابی در محیط بسته می‌تواند به اندازه‌ی استشمام "بوی اگزوز خودرو" برای سلامتی بدن مضر باشد.
گفتنی است، دانشمندان ترکیبات سرطان‌زای جدیدی را در دود حاصل از گوشت کبابی به‌دست آورده‌اند که مشابه ترکیبات شیمیایی سرطان‌زا در دود اگزوز خودروها و وسایل نقلیه آلوده‌کننده هوا است.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، پزشکان با مطالعه بر روی افراد مبتلا به سرطان به ویژه "سرطان ریه" دریافته‌اند که این افراد در رژیم غذایی خود از گوشت کبابی بیشتر از سایر افراد استفاده می‌کردند.
پژوهشگران هشدار می‌دهند که با وجود مفید بودن کباب‌های پروتئینی به علت عدم داشتن روغن، افراد باید کباب را در محیط باز درست نمایند و یا از وجود یک "سیستم تهویه" مناسب در "محیط آشپزخانه" خود مطمئن باشند.
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  سرطان‌هاي سر و گردن گروه بزرگي از تومورها هستند كه با چند رويكرد شايع آن‌ها را بررسي مي‌كنند. اولين رويكرد شايع مربوط به سلول منشأ است (سلولي كه سرطاني شده است). بسياري از سرطان‌هاي سر و گردن – بدون توجه به ساختماني كه از آن منشأ گرفته‌اند- از سلول‌هايي كه در دهان، بيني، سينوس‌ها و گلو وجود دارند منشأ مي‌گيرند. اين سلول‌ها، سلول سنگفرش نام دارند و سرطاني كه از آن منشأ بگيرد كارسينوم سلول سنگفرش (SCC) ناميده مي‌شود.
رويكرد شايع ديگر به اين سرطان‌ها زمينه ايجاد سرطان است. راه ساده براي توضيح زمينه سرطان مقايسه آن با نقاشي يك ماشين است. قدم اول در نقاشي يك ماشين زدن آستر يا پوشش اوليه رنگ است. اين آستر يا رنگ خاكستري باعث چسبيدن رنگ براق برروي فلز ماشين خواهد شد. در سرطان سر و گردن ممكن است ناحيه دهان دچار تغييرات ژنتيكي غيرقابل مشاهده‌اي شده و مانند آستر باعث چسبيدن سرطان در گلو گردد. اين مطلب بسيار مهم است زيرا بسياري از افراد كه تحت درمان براي سرطان قسمتي از سر و گردن قرار گرفته‌اند در معرض خطر ايجاد سر...طان در قسمت ديگري از اين زمينه سرطان‌زا هستند.
آخرين رويكرد شايع به اين سرطان‌ها نقش تنباكو و الكل است. مصرف طولاني مدت اين دو ماه باعث ايجاد زمينه سرطان‌زايي مي‌شود.
مرحله بندي سرطان سر و گردن پيچيده و براي هر قسمت دهان، بيني، سينوس و گلو متفاوت است. رويكرد شايع براي مرحله بندي شامل اندازه تومور اوليه و اندازه گره لنفي است. اين تنها توموري است كه در آن اندازه گره لنفي در تعيين مرحله تومور اهميت دارد.
درمان سر و گردن معمولاً به وسيله هر سه نوع انجام مي‌شود: جراحي – راديوتراپي و گاهش شيمي درماني. كه به اندازه و محل تومور اوليه (اصلي) بستگي دارد. بعضي افراد با استفاده از راديوتراپي و شيمي درماني قبل از جراحي نتيجه خوبي مي‌گيرند و در بعضي ديگر،‌جراحي ابتدا انجام شده سپس با راديوتراپي ادامه مي‌يابد. شيمي درماني زماني استفاده مي‌شود كه سرطان گسترش يافته باشد. در بعضي مراكز جراحي و سرطان شناسي متخصص شيمي درماني و اشعه درماني براي طرح درماني بيمار باهم همكاري مي‌كنند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  


سابقه ی خانوادگی سرطان می‌تواند خطر پیشرفت انواع سرطان‌ها را در میان اعضای خانواده و نسل‌های بعد افزایش دهد.
.

در مطالعات دانشمندان دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند. گروه اول که 12 هزار نفر را شامل می‌شدند مبتلا به سرطان در بخش‌های مختلف بدن بودند و گروه دوم که 11 هزار نفر بودند هیچ گونه بیماری نداشتند.

بررسی سابقه خانوادگی این بیماران نشان داد یک رابطه بین ژنتیک و بیماری به خصوص در بستگان درجه اول مانند والدین، برادر و خواهر و بچه‌ها وجود دارد.

دکتر «ایوا نگری» از پژوهشکده پزشکی در میلان ایتالیا در این باره گفت: اگر شما در بستگان خود بیمار مبتلا به سرطان دارید، خطر ابتلا به همان نوع سرطان در شما افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از پژوهشگران در این باره اظهار کرد: ما نمی‌توانیم جایی را که ژن‌هایمان را از آنجا می‌گیریم کنترل کنیم، اما چیزی که ما می‌توانیم کنترل کنیم عوامل خطرساز است.

کارشناسان تاکید می‌کنند که رژیم غذایی سالم، سبک زندگی پرتحرک و اجتناب از مشروبات الکلی و سیگار می‌تواند نقشی حیاتی در پیشگیری از سرطان داشته باشد همان طور که ژنتیک در ابتلا به سرطان نقش دارد 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

ريه يكي از دو ارگان بزرگ واقع در قفسه سينه است. ريه از زير استخوان ترقوه تا پايين قفسه دنده‌ها امتداد يافته است. ريه، مانند ساير ارگان‌ها، مي‌توانند سرطاني شود. سرطان ريه يكي از شايع‌ترين سرطان‌هاست سرطان ريه يكي از علل مرگ ناشي از سرطان است. تقريباً 170000 مورد جديد در سال در ايالات متحده تشخيص داده مي‌شود و 155000 نفر در سال براثر سرطان ريه فوت... مي‌كنند. سرطان ريه شايع‌ترين علت مرگ ناشي از سرطان در زنان بوده است (از سرطان پستان بيشتر شده است). سرطان ريه تنها سرطاني است كه در 30 سال اخير به ميزان شيوع آن اضافه شده است و بسيار تأسف برانگيز است زيرا بسياري از موارد سرطان ريه قابل پيشگيري هستند.
تخمين زده مي‌شود 70 تا 80 درصد مرگ ناشي از سرطان ريه با سيگار در ارتباط باشد. خطر ايجاد سرطان ريه در افرادي كه سيگار مي‌كشند افزايش مي‌يابد. تحقيقات نشان مي‌دهند 30 درصد افراد غيرسيگاري كه سرطان ريه گرفته‌اند به طور غيرفعال در معرض دود سيگار بوده‌اند (مانند كسي كه با فرد سيگار زندگي مي‌كند). عوامل خطرساز سرطان ريه عوامل ديگري نيز هستند (مانند آزبست و رادون). وقتي تعداد مبتلايان به سرطان به خاطر سيگار را در نظر مي‌گيريم بسيار كم جلوه مي‌كنند. از آزبست (نوعي الياف معدني) قبل از كشف ارتباط آن با سرطان در عايق‌كاري استفاده مي‌شد. خيلي از ساختمان‌هاي قديمي هنوز با آزبست عايق كاري هستند و بايد هنگام تخريب و جابه‌جايي آن هشدار داده شود. رادون گازي است راديواكتيو، بي‌رنگ، بي‌بو كه از اعماق زمين مي‌آيد. در ساختمان‌هايي كه تهويه مناسب ندارند جمع شده و در مدت طولاني باعث ايجاد سرطان ريه مي‌شود.
سرطان ريه به دو نوع اصلي تقسيم مي‌شود: SCC يا سرطان سلول كوچك ريه و NSCC يا سرطان غيرسلول كوچك. تفاوت بين اين دو نوع صرف‌نظر از منشأ سلولي آن‌ها اين است كه با گذشت زمان احتمال متاستاز دادن در SCC بيشتر است.
برخلاف ساير تومورها، SCC تنها دو مرحله (Stage) دارد: بيماري محدود و بيماري گسترش يافته. بيماري محدود زماني گفته مي‌شود كه با يك تابش اشعه قابل درمان باشد. اين بدان معني است كه سرطان فقط در ريه و گره لنفاوي نزديك آن قرار دارد. بيماري گسترش يافته SCC به حدي دور دست رفته كه با يك تابش اشعه قابل درمان نيست.
NSCC
از سيستم معلول مرحله‌بندي پيروي مي‌كند و به واسطه اندازه و محل تومور، تهاجم به گره لنفي يا ارگان ديگر مرحله‌بندي مي‌گردد. اگر سرطان كاملاً در ريه قرار داشته باشد و فقط گره لنفي نزديك درگير باشد (مرحله 1 و 2) معمولاً به وسيله جراحي درمان مي‌شود. البته ممكن است قبل يا بعد از عمل نياز به انجام راديوتراپي مي‌شود. البته ممكن است قبل يا بعد از عمل نياز به انجام راديوتراپي باشد. اگر سرطان به خارج ريه گسترش يافته باشد (مرحله 3 و 4) معمولاً به وسيله تركيبي از شيمي‌درماني و راديوتراپي درمان مي‌شود.
هر دو نوع سرطان ريه قادرند به مغز گسترش يابند و خيلي از افرادي كه سرطان ريه دارند به راديوتراپي مغز هم نياز پيدا مي‌كنند و همچنين براي جلوگيري از گسترش بعدي بايد تحت درمان قرار گيرند. به طور كلي، درمان سرطان ريه از ساير تومورهاي جامد سخت‌تر است ولي در مراحل سخت كاملاً قابل درمان است.
يكي از جالب‌ترين پيشرفت‌ها در زمينه درمان سرطان ريه، تكنيك كشف سرطان ريه (وقتي هنوز كوچك بوده و بيشتر قابل درمان است) در سيگاري‌ها است. مطالعات زيادي در حال انجام است كه آيا CT Scan سالانه در سيگاري‌ها قادر است سرطان ريه را قبل از اين كه رشد كند و بزرگ شود پيدا كند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

ویتامین C وریدی برای درمان سرطان
مطالعات بالینی اولیه نشان داده است تجویز این ویتامین وریدی یا خوراکی با دوز بالا می‌تواند باعث بهبود علایم و افزایش طول عمر بیماران دچار سرطان‌های مراحل نهایی شود، ولی مطالعات دوسو کور با شاهد دارونما، هیچ مزیتی را برای این روش نشان نداده است.
شواهد اخیر حاکی از این است که تجویز خوراکی حداکثر دوز قابل تحمل این ویتامین (روزانه 18 گرم) تنها با حداکثر غلظت پلاسمایی 220 میکرومول بر لیتر همراه بوده است، . تجویز دوزهای بیشتر داخل وریدی (50 تا 100 گرم) می‌تواند غلظت‌های پلاسمایی در حدود 000‚14 میکرومول بر لیتر نیز ایجاد نماید.
ویتامین با غلظت‌های بالای 1000 میکرومول بر لیتر در خارج از بدن موجود زنده روی سلول‌های سرطانی اثر سمی دارد ولی اثری بر سلول‌های طبیعی نمی‌گذارد. اخیراً پژوهشگران مشاهده کردند که در 3 بیمار مبتلا به سرطان‌های پیشرفته پس از درمان با دوز بالای این ویتامین وریدی، میزان بقا به شکل غیر منتظره‌ای افزایش یافته بود. بنابراین با توجه به یافته‌های فارماکوکینتیک بالینی اخیر و شواهد مربوط به مکانیسم‌های ضد توموری در خارج از بدن موجود زنده، لازم است نقش تجویز دوز بالای این ویتامین داخل وریدی برای درمان سرطان مجدداً مورد ارزیابی قرار گیرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

 

نوشیدن چای داغ مخاط گوارشی به‌ویژه مخاط مری را آماده پذیرش مواد سرطان‌‌زا می‌کند و به همین علت در کشورهایی که عادت به مصرف چای داغ دارند، میزان ابتلا به این سرطان بیشتر است.
سرطان مری ششمین سرطان منجر به مرگ در میان مبتلایان به انواع سرطان‌ها در جهان و چهارمین سرطان
در کشورهای در حال توسعه است. اما متاسفانه در بین کشورهای پرخطر، ایران دارای بالاترین میزان سرطان
مری در جهان است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

محققان دانشگاه لاند سوئد طی پژوهشی دریافتند که نوشیدن قهوه در بیماران مبتلا به سرطان سینه که داروی "تاموکسیفن" را مصرف می‌کنند، می‌تواند خطر بازگشت این سرطان را کاهش دهد. بیمارانی که طی دوره بیماری خود قرص "تاموکسیفن" را به همراه دو فنجان یا بیشتر قهوه مصرف می‌کنند در مقایسه با همتایان خود که یک فنجان یا اصلا قهوه نمی‌نوشیدند، بیش از نیم درصد احتمال کمتری برای عود بیماریشان گزارش شده است.
این پژوهش پنج ساله بر 600 بیمار مبتلا به سرطان سینه سوئدی انجام گرفت که نیمی از آن‌ها "تاموکسیفن" مصرف می‌کردند. این دارو نوع شایع هورمون درمانیِ پس از عمل سرطان سینه است که با مهار گیرنده‌های استروژن از خطر تشکیل تومورهای جدید می‌کاهد. حال اینکه قهوه چگونه با این رویه درمانی تعامل نشان می‌دهد، مشخص نیست. گرچه دکتر "سیمون سن"، قهوه را به عنوان عاملی در فعال کردن "تاموکسیفن" و قدرتمندی هرچه بیشتر این دارو می‌داند. محققان دانشگاه لاند نیز پیش از این نشان داده‌اند که مصرف قهوه با کاهش خطر گسترش انواع معینی از سرطان پستان مرتبط است. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده است که کافئین در سرکوب رشد سلول‌های سرطانی موثر است.


 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

مصرف بیش از حد قند و وقوع دیابت می‌تواند باعث افزایش بروز سرطان در افراد شود. محققان آکسفورد با انجام تحقیقات خود توانستند یک مکانیسم کلیدی را کشف کنند که نشان می‌دهد دیابت و چاقی با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. محققان با مطالعه چگونگی پاسخ سلول‌های روده به قندها و سیگنال‌دهی آنها به ترشح انسولین در لوزالمعده و نیز بررسی انتشار هورمون GIP‌ که باعث افزایش ترشح انسولین می‌شود، دریافتند: توانایی سلول‌های روده به ترشح GIP‌ توسط یک پروتئین به نام b-Catenin صورت می‌گیرد که افزایش فعالیت این پروتئین به عنوان یک عامل اصلی در توسعه بسیاری از سرطان‌ها شناخته شده است.
نتایج حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد: فعالیت b-Catenin به شدت به سطوح قند وابسته است که در این میان سطوح بالای قند موجب تجمع b-Catenin می‌شود. به گفته محققان، تغییر در رژیم غذایی یکی از ساده‌ترین استراتژی‌های پیشگیری است که به طور بالقوه می‌تواند باعث کاهش ابتلا به این بیماری‌ها شود. جمعیت دیابتی در مقایسه با بقیه تا دو برابر بیشتر ممکن است از سرطان پانکراس رنج ببرند و یا به سرطان کولون مبتلا شوند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

 

مصرف امگا 3 در جلوگیری از سرطان پوست موثر است. محققان در دانشگاه منچستر اظهار کردند: این مطالعه اثر روغن ماهی بر روی ایمنی پوست را مورد بررسی قرار می‌دهد و آن را بر روی 79 فرد سالم انجام دادند و به نتایجی دست یافتند.
در این تحقیق، محققان دریافتند مصرف دوز منظم از روغن ماهی می‌تواند در افزایش ایمنی پوست موثر باشد. این مطالعه برای اولین بار بر روی انسان انجام شده است و پیش از این بر روی موش انجام شده بود. آنها در ادامه افزودند: امگا 3، علاوه بر داشتن مزایای سلامتی برای قلب و سایر اندام‌های بدن می‌تواند بر روی پوست هم موثر باشد. محققان عنوان کردند: مصرف امگا 3 نمی‌تواند جایگزین ضد آفتاب شود اما می‌تواند در افزایش ایمنی پوست موثر باشد. این مطالعه در مجله Clinical Nutrition به چاپ رسیده است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

تحقيقات يك گروه از محققان دانشگاه ‪ padova‬در ايتاليا نشان مي‌دهد كه از طريق آزمايش خون مي‌توان سرطان كبد را تشخيص داد.

به نوشته خبرگزاري ايتاليايي آنسا، كافي است كه بيماران مبتلا به عارضه كبدي و هپاتيت تحت آزمايشات كامل خوني قرار بگيرند تا از پيشرفت سرطان در كبد آنان جلوگيري كرد.

اين تحقيق توسط يك گروه از محققان به رياست دكتر ‪patrizia pontisso‬ از دانشگاه پادوا ايتاليا انجام شده است.

اين گروه از محققان ايتاليايي بر روي خون تعدادي از بيماران مبتلا به سرطان كبد آزمايشاتي را انجام دادند كه نتايج آزمايشات نشان داد در خون اين بيماران دانه‌هاي ريز و رنگي وجود دارد كه باعث بروز اين بيماري خطرناك و كشنده مي‌شود.

بر اين اساس با انجام دادن آزمايشات مربوطه مي‌توان اين نوع دانه‌هاي ريز و رنگي را در خون بيماران مبتلا به هپاتيت تشخيص داد و با استفاده از روش‌هاي درماني ارايه شده از پيشرفت اين نوع سرطان خطرناك و مرگبار جلوگيري كرد.

هپاتيت‌هاي "بي" و "سي" در بيماران نيز موجب بروز سرطان كبد مي‌شوند.

بنابراين با معاينه دقيق بيماران مبتلا به هپاتيت‌هاي نوع بي‌و سي و انجام آزمايشات دقيق بر روي خون اين افراد كه حاوي دانه‌هاي ريز و رنگي است سرطان كبد را در مرحله نخست پيدايش تشخيص داده و مي‌توان درصدد راه درمان آن برآمد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

اخیراً كارشناسان دریافتند كه زنجبیل مى تواند سلول هاى سرطانى را از بین ببرد. این مطالعات نشان داد ادویه جات خواصى دارند كه مانع از مقاومت سلول ها در برابر درمان ها مى شود و جلوى مقاومت سلول هاى سرطانى را مى گیرد.

علاوه بر این، زنجبیل باعث كنترل تورم و التهاب ها و بهتر شدن حالت استفراغ و تهوع مى شود.

اما زنجبیل بیش از همه باعث مرگ سلول هاى سرطانى تخمدان مى شود.

سلول ها به دو صورت مى میرند:

1) اپاپتوسیس «apoptosis» كه در حقیقت خودكشى سلول هاست.

۲) «اتوپگى» autophagy كه در حقیقت یك نوع خودهضمى سلول هاست.

در اغلب بیماران مبتلا به سرطان تخمدان كه بیمارى مجدداً عود مى كند، بدن در مقابل شیمى درمانى هاى معمول مقاومت نشان مى دهد كه در این نوع شیمى درمانى مرگ سلول ها از نوع «اپاپتوسیس» است، اما زنجبیل مى تواند باعث مرگ سلول ها ازنوع «اتوپگى» شود كه در كنار نوع اول باعث از بین رفتن مقاومت در برابر شیمى درمانى مى شود.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

  

   در سال 1832 میلادی آقای توماس هوچکین برای اولین بار یک نوع بیماری را شرح داد که به بیماری هوچکین معروف شد. این بیماری در دسته لنفوم ها که سرطان دستگاه لنفاوی هستند، تقسیم بندی می شود.

   بیماری هوچکین در یک منطقة دستگاه لنفاوی معمولاً در گره لنفی ایجاد می شود. اگر این بیماری به موقع کشف ودرمان نشود، ممکن است در تمام دستگاه لنفاوی پخش گردد. هوچکین می تواند باعث درگیری ریه، اعضای داخل شکم و استخوانها شود. با گسترش بیماری، گویچه های سفید طبیعی کاهش یافته، در مقابله با عفونت ها اختلال ایجاد می شود. بنابراین بیماران مبتلاً به هوچکین ممکن است مستعد ابتلا به عفونت های گوناگون گردند.

  دستگاه لنفاوی در کجا یافت می شود؟
بیماری هوچکین در دستگاه لنفاوی ایجاد می شود. دستگاه لنفاوی از شبکه عروقی کوچکی که به آنها عروق لفناتیک می گویند، به همراه بافتهای لنفاوی که محل تجمع لنفوسیت ها بوده و شامل گره های لنفاوی و بافتهای دیگر می باشند، تشکیل شده است. عروق لنفاتیک مسئول بازگرداندن مایعات میان بافتی به گردش خون سیستمیک هستند. دستگاه لنفاوی جزئی از سیستم دفاعی بدن در مقابل عفونت ها است. بافتهای لنفاوی در بیشتر بافتهای بدن به ویژه طحال، کبد، مغز استخوان و روده یافت می شوند.

 در طی مسیر عروق لنفاوی، تجمع های دانه ای شکل کوچکی از لنفوسیت ها یافت می شود که به آنها غدد لنفاوی می گویند. عمل این غدد، حذف ناخالصی ها و باکتری های موجود در لنف است. گره های لنفاوی در همه نقاط بدن پراکنده اند. در گردن، زیر بغل و کشاله ران براحتی یافت و لمس می شوند. این غدد معمولاً از دانه تسبیح بزرگتر نیستند ولی در صورت ایجاد عفونت یا بیماریهای دیگر بزرگ می شوند. با مشاهده یک گره لنفاوی بدون درد بزرگ شده که بیشتر از یک ماه باقی بماند باید به پزشک مراجعه کرد.

  علل بیماری هوچکین
برخی از محققان عقیده دارند که بیماری هوچکین در اثر مقابله دستگاه دفاعی بدن در برابر یک تحریک خارجی مثل یک ویروس ایجاد می شود. این بیماری در کشورهای در حال توسعه که در آنها افراد جامعه تا زمان بلوغ تماس فراوانی با عوامل عفونت زا داشته اند، کمتر دیده می شود. این بیماری در کشورهای توسعه یافته صنعتی که در آنها کودکان تا سن 10 سالگی بیماریهای شایع اطفال تماس نداشته اند، بیشتر دیده می شود. با این حال دانش ما راجع به علت بیماری هنوز ناکافی است.

  تشخیص
 چون علت بیماری هوچکین نامعلوم است، در حال حاضر پیشگیری از آن امکان پذیر نیست ولی تشخیص زود هنگام و درمان مناسب نتایج خوبی به همراه دارد.
 معمولاً اولین علامت، پیداشدن یک غده لنفاوی بزرگ و بدون درد است که معمولاً در گردن و گاه در زیر بغل یا کشاله ران دیده می شود. این غدد لنفاوی گاه در هنگام استحمام یا اصلاح کردن موهای بدن کشف می شوند.غدد لنفاوی ممکن است در اثر عفونت ها یا بیماریهای دیگر غیر از بیماری هوچکین نیز بزرگ شوند ولی غده لنفاوی که بیش از یک ماه بزرگ بماند چه دردناک باشد چه نباشد باید توسط پزشک معاینه گردد. غده لنفاوی عفونی معمولاً دردناک است.
 گاه علائم دیگری نیز دربیمار مبتلاً به هوچکین دیده می شود که عبارتند از:
 تب طول کشیده ای که علت آن مشخص نیست.
 عرق شبانه توجیه ناپذیر. گاه اين تعریق آن قدر زیاد است که بیمار مجبور به تعویض ملحفه می‌گردد.
 خارش بدن
 دردهای غیرطبیعی پشت یا شکم
 کاهش وزن غیرطبیعی
 تنگی نفس

  این علائم در بیماریهای دیگری غیر از هوچکین نیز شایع است ولی در صورت بروز این علائم برای از دست ندادن شانس تشخیص زود هنگام این بیماری، باید به پزشک مراجعه کرد.

  پس از مراجعه به پزشک، وی تاریخچه کاملی از وضعیت پزشکی فرد تهیه می کند. آنگاه معاینه پزشکی به عمل خواهد آمد.اگر حالت غیرطبیعی در گره لنفاوی مشاهده نماید، آن گره لنفاوی برداشته می شود و در زیر میکروسکوپ مطالعه می گردد. این آزمایش مشخص خواهد کرد که ضایعه خوش خیم یا بدخیم است.

  اگر نتیجه نمونه برداری مشخص کند بیماری هوچکین است، آزمایشهای تکمیلی زیر انجام می شود:

  پرتونگاری قفسه سینه
 آزمایش خون
 لنفانژیوگرافی: به معنی تزریق ماده حاجب به داخل سیستم لنفاوی و سپس تهیه رادیوگرافی از آن که نشان دهنده وضعیت سیستم لنفاوی و میزان گسترش بیماری در آن است.
 سی تی اسکن شکم
آزمایش مغز استخوان
 نمونه برداری از اعضای داخل شکم برای نشان دادن گسترش بیماری به این اعضا

  ممکن است انجام تمام این بررسی ها در یک فرد لازم نباشد. تصمیم گیری دربارة بررسی های لازم توسط پزشک معالج صورت خواهد پذیرفت.

  درمان

  بیماری هوچکین بخوبی به درمان پاسخ می دهد. در بیشتر موارد بیماران به طور سرپایی درمان می شوند. درمان بیمار می تواند با پرتو درمانی یا شیمی درمانی یا ترکیبی از هر دو صورت پذیرد.

  در پرتودرمانی سعی می شود با استفاده از پرتوهای پرانرژی X یا اشعه های ناشی از کبالت در منطقه درگیر شده توسط بیماری، سلولهای سرطانی با حفظ بافتهای سالم از بین برده شوند. خوشبختانه درمراحل اولیه، بیماری به دستگاه لنفاوی محدود می باشد و از این رو درمان مناسب با پرتودهی به قسمتی یا تمام دستگاه لنفاوی باعث بهبود بیماران خواهد شد.

  شیمی درمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی در تمام بدن استفاده می شود. پزشکان مقادیری از داروهای شیمی درمانی را استفاده می کنند که با حداقل صدمه به بافتهای سالم بدن بتوان سلولهای سرطان را از بین برد. داروهای شیمی درمانی در تقسیم و رشد سلولهای سرطانی اثر گذاشته و باعث تأخیر رشد و یا ریشه کن شدن بیماری می شوند. گاه بیماران ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی را دریافت می کنند.

  هر دو روش درمانی ذکر شده می تواند عوارض نامطلوبی را ایجاد نماید. پرتودرمانی ممکن است باعث واکنش پوستی، تهوع، استفراغ و احساس خستگی شود. تمامی این عوارض را با استراحت مناسب و تغذیه خوب می توان تخفیف داد. بعد از قطع پرتودرمانی، این عوارض از بین خواهد رفت.

  شیمی درمانی ممکن است باعث تهوع، استفراغ، اسهال، ریزش مو، کم خونی، خونریزی خود به خود، افزایش بروز عفونت و همچنین زخمهای دهانی شود. این عوارض در تمام بیماران دیده نمی شود؛ در تمام آنها نیز به یک شدت ظاهر نمی گردد و بعد از درمان از بین خواهد رفت.

 بیشتر موارد هوچکین به ویژه اگر در مراحل اولیه شناسایی گردد، قابل درمان است. بنابراین برای کشف احتمالی غدد لنفاوی بزرگ شده، گردن، زیر بغل و کشاله ران خود را بطور منظم معاینه کنید.

 

      

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا  

سرطان پایان زندگی نیست، اما علیرغم اینکه به استناد گفته پزشکان این جمله شعاری نیست اما کمتر، بیمار مبتلا به این بیماری با این جمله خودش را تسکین می‌دهد یا اینکه حاضر می‌شود به جنگ بیماری برود.

در واقع همه مشکلات این بیماری به هزینه‌های درمان، کمبود تخت‌های درمانی، داروهای نایاب یا گران و مواردی از این دست بر‌نمی‌گردد، بلکه مسائل روانی و روحی بیماران، نحوه اطلاع...و آگاهی از بیماری و رابطه پزشک و بیمار هم اهمیت فراوانی دارد .

اتفاقا نتایج یک پژوهش که چند سال پیش در ایران انجام شده، نشان می‌دهد، وضعیت اطلاع‌رسانی به بیماران سرطانی در ایران نامناسب بوده و طراحی و اجرای روش‌های موثر و کاربردی در این زمینه ضروری است. براساس نتایج این بررسی، 54 درصد از پزشکان مورد مطالعه ابراز داشته‌اند که تشخیص واقعی بیماری را تنها به کمتر از20 درصد از بیمارانشان منتقل می‌کنند.

طبق یافته‌های این پژوهش، یکی از عوامل موثر در محدودسازی برقراری ارتباط صحیح بین بیماران و پزشکان، فقدان آموزش کافی برای کسب مهارت‌های ارتباطی است. به طوری که متخصصان بالینی که قسمت عمده‌ای از وقت خود را در ارتباط با بیمار سپری می‌کنند، آموزشی را به صورت تئوری یا عملی در این رابطه دریافت نکرده‌ و در این میان بیمار از دانستن اطلاعات مربوط به بیماری و روند درمان محروم می‌شود.

یـافته‌ها درباره موانع و محدودیت‌های امر اطلاع‌رسانی به بیماران سرطانی نشان می ‌دهد، عمده‌ترین مانع درخواست‌ خانوادها مبنی بر عدم افشای تشخیص بیماری به بیمار است. این امور ضمن تایید اهمیت دیدگاه فرهنگی در این زمینه به این نکته نیز اشاره دارد که در بسیاری موارد بستگان تعیین‌کننده نوع اطلاعاتی هستند که از جانب پزشک به بیمار منتقل می‌شود.

پزشکانی که با این بیماران سر‌و کار دارند، چند گروه هستند:

گروه اول کاملا واقع‌گرا بوده و بیمار را کاملا در جریان بیماری قرار می‌دهند که ممکن است این‌گونه اطلاع‌رسانی بیمار را از نظر روحی در وضعیتی قرار دهد که امیدش را کاملا از دست دهد.

گروه دوم پزشکان خوشبین هستند ؛ این پزشکان کاملا خوشبینانه با بیماری و بیمار برخورد می‌کنند و ممکن است طرفداران زیادی هم داشته باشند، اما اگر این بیمار به شکل افراطی نسبت به بیماری‌اش خوشبینی پیدا کند، در درازمدت و در پروسه درمان با مشکلاتی برخورد کند که با صحبت‌های پزشک هماهنگ نباشد، بیمار را دچار بی‌اعتمادی می‌کند.

دسته‌ای از پزشکان هم نیز کلا از گفتن اطلاعات بیماری به بیمار پرهیز می‌کنند و بیمار را در جریان پروسه درمان قرار نمی‌دهند و در واقع بیمار فقط دستورالعمل پزشک را رعایت می‌کند که اصولا پسندیده نیست .

شناخت بیمار، اولین گام

هنر پزشک خوب این است که بیمارش را بشناسد و با توجه به شناختی که از بیمار به دست می‌آورد راه درست اطلاع‌رسانی به او را انتخاب کند.پزشک با برقراری ارتباط درست با بیمار، گوش دادن به سابقه بیمار، نحوه برخورد او با درد و بیماری و ارتباط دقیق با او به شناختی برسد که بر آن اساس بتواند تشخیص دهد، چگونه بیمارش را با بیماری آشنا کند.

ضمناً خود بیمار نیز باید در تمام پروسه درمان کاملا امیدوارانه با بیماری برخورد کند و بداند که بیماری‌اش با گروهی از تیم درمان شامل شیمی درمانی، جراحی، رادیوتراپی و سایر روش‌ها روبه‌روست و باید با همه این تیم درمان ارتباط دقیق برقرار کند.

پروسه درمان بیماری سرطان پیچیده است و درمان و بهبودی در انواع سرطان‌ها متفاوت است و برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه یا غدد لنفاوی درمان‌پذیرتر از بقیه سرطانها مانند سرطان معده هستند و نمی‌توان به طور دقیق از درصد بهبودی صحبت کرد.

جنبه‌های انسانی سرطان

در این میان پرداختن به بعد روانی بیماران سرطانی در کنار درمان مشکل جسمی توسط یک روانپزشک جهت بررسی کیفیت زندگی ضروری است . زیرا افسردگی، اضطراب و اختلال انطباقی می‌تواند اثر زیادی ‌روی کیفیت درمان بیمار مبتلا به سرطان داشته باشد و حتی روی پاسخ بیمار به شیمی‌درمانی و برخوردی که با درد دارد اثرگذار باشد .

علاوه بر اینکه سعی می‌شود مشکل جسمی بیماران درمان شود باید سعی شود که به جنبه‌های انسانی سرطان جهت احساس بهتر نسبت به زندگی در آنها پدیدار شود پرداخته شود و این مورد فقط به بیماران اختصاص ندارد، بلکه خانواده بیمار و گروه پزشکی درگیر با بیمار نیز مورد نظر می‌باشند و جنبه‌های اجتماعی و روان‌شناسی سرطان هم باید در نظر گرفته شود .

در کشور ما بیشتر روی جنبه‌های فیزیکی و جسمی بیماری سرطان کار می‌شود ولی باید در نظر داشت که درمان سرطان و جنبه‌های روانی بیماری 2 پدیده مستقل از هم هستند و ممکن است فردی به لحاظ جسمی بیماری‌اش درمان شده باشد ولی احساس خوبی نسبت به زندگی نداشته باشد و این برمی‌گردد به مساله کیفیت زندگی .
همچنین چگونه گفتن خبر ابتلا به بیماری سرطان به بیمار بسیار مهم است . معمولاً از زمان شنیدن خبر تا قبول آن و بازگشت زندگی بیمار به روال قبل حدود 100 روز طول می‌کشد. مهم‌ترین شکایتی که از سوی بیماران مبتلا به سرطان مطرح می‌شود، شکایت از نداشتن اطلاعات یا داشتن اطلاعات ناکافی است و این در پژوهش‌های زیادی به اثبات رسیده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط شیوا